Hakkımızda

Hakkımızda

Pavlova Bakery&Cake Nasıl Kuruldu?

Hayatlarını daha önce farklı kulvarlarda kazanan 20 yıllık 3 arkadaş , Funda İçingir, İpek Baysun ve Dilek İldiz, bu girişimleriyle İzmirliler’e hem eşsiz lezzetler sunuyor, hem de iş dünyasına ‘Kadın isterse her şeyi başarır’ mesajı veriyor. Belçika çikolatasını kullanarak birbirinden lezzetli pasta ve kurabiye çeşitlerine kadar onlarca ürün, sevgiyle,titizlikle üretiliyor. Pavlova Bakery&Cake adını bir efsaneden alıyor; Pavlova pastası...

Funda İçingir, İpek Baysun ve Dilek İldiz,bugün konuklarına eşsiz lezzetler sundukları şık mekanı yaratan girişimi, iki kelimeyle yorumluyorlar. ‘Deli cesareti’ Haklılar da… Hayatlarını farklı bir yöne sürükleyecek ticaret hayatına ‘Ya battık,ya çıktık’diye bodoslama giren üç kadın girişimcinin, kendi markalarını yaratması o kadar kolay olmamış tabi…Omuz omuza verip,gece gündüz çalışan bu cesur kadınların başarısının sırrı, birbirlerine güvenle ve sevgiyle bağlanmaktaymış kendi deyimleriyle...

Pavlova Pastasının Hikayesi

Döneminin en önemli balerinlerinden biri olan Anna Matveyevna Pavlova, 1926 yılında Yeni Zelanda-Avustralya turnesine çıkar. Bu ziyaret Yeni Zelanda'da yılın olayı sayılır. Rivayete göre, kaldığı otelin şefi Pavlova'nın şerefine bir tatlı hazırlamak ister. 'Dans etmiyor, adeta uçuyor' denilen balerinin bembeyaz tütüsünden etkilenen şef; bir balerin kadar hafif, kırılgan ve narin bir tatlı yapmaya karar verir. Ve bu tatlıya Pavlova adını vermiştir.

Üç girişimci kadın dünyaca ünlü pavlova pastasına harika dokunuşlar yaparak,lezzetine lezzet kattılar. Ve işte tüy kadar hafif pavlova pastasının ortaya çıkışı... Eski bir hikayeden yola çıkarak bununla yetinmeyip hayallerini gerçekleştirdikleri Pavlova Bakery&Cake’de bal kabaklı,cevizli triffle gibi kendi lezzetlerini de yarattılar.

Funda İçingir (İmalat)

Funda Hanım,’Pastane ürünleri’ imalatına duyduğu ilgiyi yurt içi ve yurt dışında katıldığı bir çok kursla geliştirmiş. Yurt dışında Belçika’da katıldığı çikolata üretimi eğitimlerinde bu işin detaylarını ve titizlik noktalarını öğrenirken, Yurt içinde de Milli Eğitim Bakanlığından aldığı sertifikayla,pasta ürünleri imalatı eğitmeni olmuştur.

Peki Funda Hanım Pavlova Bakery&Cake’de ne işle ilgileniyor?

Üretim ondan soruluyor. Mutfağa bizzat giriyor, üretimi titizlikle denetliyor. Elinin lezzeti ve ürettiği şeye kattığı sevgiyle bu konuda ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. Herkesin konuşacağı lezzetler yaratarak, Pavlovanın bu kadar popüler hale gelmesini sağlıyor. Yani Funda Hanım’ın işi’Hikayesi olan,konuşulan tatlılar üretmek...’

İpek Baysun (Pazarlama)

İpek Hanım, 9 Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur. Uzun yıllar katıldığı eğitimlerle ; ikna yeteneği ve pazarlama konusunda kendini geliştirmiştir. Peki İpek Hanım Pavlova Bakery&Cake’de ne işle ilgileniyor?

İşletmenin amaçlarını gerçekleştirmek için , istek ve ihtiyaçları en kaliteli ancak en uygun maaliyette olacak şekilde tedarik ediyor. Tedarikçi firmalarla kurulan güçlü iletişimler sayesinde, uygun fiyatlı satın alımlar yapıp, son tüketiciye hesaplı satışlar gerçekleştirerek markaya değer katıyor. Buna en güzel örnek olarak yılbaşı pastalarının normal pasta fiyatlarına satılması gösterilebilir.

Dilek İldiz (Mali İşler)

Dilek Hanım Ege Üniversitesi Konservatuar mezunudur. Sanatsal kimliğiyle yaptığı işin her detayına hakim, cesaretli,mücadeleci yapısını ön plana çıkartarak katkıda bulunuyor.

Peki Dilek Hanım Pavlova Bakery&Cake’de ne işle ilgileniyor?

Kurumun parasal işleyişini, diğer kurumlarla olan ilişkilerini yürüterek, bütçesini planlıyor. Bunun yanında; şirketle ilgili kararların alınmasına yardımcı olur, şirket kârını gözetiyor. Arta kalan zamanlarında önlüğünü giyerek mali işler kimliğine ara verip,hem güzel sesiyle çalışanları motive ediyor hem de eliyle imalata katkı sağlıyor.

Amaç

Kalite,lezzet ve hijyenden taviz vermeden ,müşteri memnuniyetini ön planda tutarak hizmete devam etmek.